כנס משגב לכפריות מקיימת

כנס משגב לכפריות מקיימת

מעלה צביה

24 באוקטובר 2017

 

מטרתו של כנס משגב לכפריות מקיימת היא להעלות לדיון נוקב את האופן שבו מתפתח הישוב הכפרי בתקופה של תמורות.

 

הכנס מהווה אבן דרך בתהליך מתמשך של ניתוח המצב הקיים, בחינה מחודשת של דרך פיתוח הישובים וכתיבת הנחיות להטמעה בתהליכי התכנון.

 

בכנס השתתפו מיטב המרצים ויוצגו רעיונות חדשים ומעניינים ויתקיים סיור במעלה צביה.

 

כנס משגב הראשון לכפריות מקיימת: 

משגב עשתה צעד ראשון וחשוב להובלת שינוי מחשבתי ותכנוני במרחב הכפרי בארץ. בכנס מרשים ומעורר ציפיות, שהתקיים השבוע במעל"צ, נפגשו בכירי התכנון ברשות מקרקעי ישראל ובוועדות התכנון – עם אנשי תכנון מכל הארץ, לשיח פתוח, יצירתי, שובר מחיצות וטעון מחויבות
 

כ- 200 אנשי תכנון מהמגזר הפרטי והציבורי ובכירים במועצות האזוריות התכנסו במרכז המוזיקה ביישוב מעלה צביה, כדי לדון באילוצים והאתגרים שבתכנון היישובים הכפריים, לאור התמורות שעוברת ההתיישבות בהיבטים של מצוקת הנדל"ן, תעסוקה, יחסי קהילה ומעמד החקלאות.


תכנית הדיור האסטרטגית, לפיה עתידות להיבנות עוד 1.5 מיליון יחידות דיור עד שנת 2040, מתמקדת ברובה בערים ובמועצות המקומיות, אך צפויה להשפיע משמעותית גם על היישובים הכפריים. 


כנס משגב לכפריות מקיימת נוסד במטרה לעורר מחדש את הדיון על כפריות: שימור הצביון הקהילתי של היישובים הכפריים, והאתגר לשלב בין השאיפה לשמר את מורשת ההתיישבות, על ייחודה המרחבי ותרומתה לנוף הארץ, ובין הצורך לספק מענה לביקוש, ולהרחיב יישובים תוך מתן מענה לצרכים המשתנים של הקהילות בעידן המודרני.  


בחלקו הראשון של הכנס הוצגה, לראשונה בפורום רחב, תכנית האגף לתיכנון מקומי במינהל התכנון לפתוח בהליכי הכנת תכניות מתאר כוללניות למרבית המועצות האיזוריות בארץ, לאחר שני פיילוטים מוצלחים במוא"ז מגידו ומרחבים.

 

רון שני, ראש המועצה האזורית משגב:


"בשנים האחרונות מרבים לדבר על עירוניות מתחדשת ואכן רב האוכלוסייה בארץ מרוכזת בערים והנושא חשוב, אבל המגזר הכפרי (במועצות האזוריות) הוא שמחזיק ומתחזק את רב רובם של השטחים הפתוחים, הריאות הירוקות של  כולנו, והוא סובל משנים רבות של הזנחה. הכנס שערכנו מניף את דגל הכפריות המקיימת. משגב מבקשת להוביל חשיבה אסטרטגית על הצרכים והמאפיינים המייחדים את המגזר הזה. כפר איננו פרבר. היישובים הכפריים מבוססים על מרחב ציבורי, קהילתיות והתנדבות וכל אלו חייבים להילקח בחשבון בתכנון, לכל אורך שרשרת קבלת ההחלטות. הכנס הפגיש מתכננים עם רגולטורים ויצר שיח פתוח ושונה שאני מקווה שיביא לשינוי משמעותי בעולם התכנון."

 

עמיר ריטוב: יו"ר מרכז המועצות האיזוריות: 


"בעקבות המחאה החברתית, המדינה נכנסה למעין היסטריה לא מבוקרת בהליכי תכנון הבניה. בשל כך, אנחנו חווים היום את כל נושא הותמ"לים - שהם ההיפך מתכנון, שאמור לאזן בין הצרכים השונים. כאן, במקום לאזן, מצהירים שאין ברירה, אלא לבנות ושהדברים יסתדרו בהמשך. אבל דברים לא מסתדרים. אם בונים עכשיו שכונה, אח"כ אי אפשר יהיה להחזיר אותה להיות שטח פתוח. 
למועצות האיזוריות יש בעיה בהתנהלות התכנונית: אנחנו בונים בלי לשאול את עצמנו מה אנחנו רוצים להיות כשנהיה גדולים. עלתה הצעה להקים מועצות חבליות. כי אם ממילא אנחנו מחקים את העירוניות, אז למה צריך מועצות איזוריות?
החשיבות של היום הזה מבחינתנו היא התוצר הסופי: כולם מדברים על חיזוק העירוניות, אנחנו רוצים לדבר דווקא על חיזוק הכפריות. לכפר יש את המטרות שלו: שימור השטחים הפתוחים ושימור הכפריות."

 

אהוד יוסטמן, מנהל אגף בכיר לתכנון מקומי במינהל התכנון: 


"האגף לתכנון מקומי נמצא בעיצומו של פיילוט להכנת שתי תכניות מתאר כוללניות למועצות איזוריות: מרחבים ומגידו, בהן אנחנו עוסקים בשלושה מישורים: היישובים עצמם, הסוגיות המועצתיות וההקשר האיזורי והסוגיות העקרוניות. סוגיות אלו נוגעות לזהות הישובים הכפריים, גודלם, בסיסם הכלכלי והיחס ליישובים העירוניים הגובלים. 
בימים אלו אנו יוצאים למהלך רחב היקף להכנת תכניות מתאר כוללניות לרוב המועצות האיזוריות, מתוך כוונה ללבן את הסוגיות העקרוניות הללו לכדי פתרונות תכנוניים מיטביים. 
חשוב למינהל התכנון להביא לשולחן את כל הגורמים הרלוונטיים לתהליך התכנון כדי להביא לאינטגרציה מיטבית של כלל האספקטים של החיים הכפריים ולהגיע לתוצאה התכנונית המיטבית."

 

אדריכל יהונתן כהן-ליטאנט, מתכנן מחוז צפון: 


"המדיניות של מינהל התכנון היא שלא מקימים יישובים חדשים, מתוך מטרה לחזק ולפתח יישובים קיימים ובכך לשמור על השטחים הפתוחים ועל צביונו של המחוז.
בתכנון המרחב הכפרי מתחולל שינוי מחשבתי- אנו שמים דגש על עירוב שימושים, יצירת תמהיל מגוון של מגורים, התחדשות היישוב הקיים, החזרת הרחוב להולך הרגל, ותכנון המשתלב עם הנוף. לא מכניסים את העיר לכפר אלא מתכננים ישובים איכותיים ודינמיים, תוך גמישות תכנונית שתאפשר גם את הצרכים העתידיים של היישוב.
לא פחות חשובה גם הראייה המרחבית - תכנון משולב של המרחב הכפרי עם העיר הגובלת".

 

ד"ר גלעד אוסטרובסקי, מנהל אגף הקיימות במוא"ז משגב: 


"דמותו הפיזית של היישוב הכפרי היא לא רק עניין פנימי, אלא בעל השפעה על דמותה ונופה של הארץ. הכפר זונח את הערכים של יישוב קטן, על כל המשמעויות של זה ופונה יותר לדגם הפרברי שנחשב פחות יעיל ויותר בזבזני. בשל כך גם נחלשת הלגיטימיות של הכפר. כדי שהכפר ימשיך להיות בעל ערך ותועלת לחברה כולה, על מוסדות התכנון ומשרדי הממשלה להכיר בצורך בתכנון התואם את אופי המקום ולא להנחית עליו סטנדרטים של תכנון עירוני."

 

הכנס הופק ע"י המועצה האיזורית משגב, בשיתוף עם מרכז המועצות האיזוריות, איגוד ערים לאיכות סביבה גליל מערבי ומפע"ם גליל מערבי 

 

 

קישור לתוכנית עושים סדר: שמירה על המרחב הכפרי - אינטרס לאומימצגות מהכנס 24.10.17

סדר יום כנס כפריות מקיימת

למדריך להטמעת עקרונות הקיימות בתכנון ישובי משגב

קורס דמותו של ישוב

קורס תכנון מקיים בישובים

לאתר הקתדרה במשגבלאתר מרכז קהילתי משגבלאתר יישוב לדורותלאתר הנופלים
צרו קשר
ד.נ. משגב 20179|
דוברות המועצה|
טלפון:04-9902311|
פקס:04-9902315|
nirits@misgav.org.il
כל הזכויות שמורות למועצה אזורית משגב, טלפון:04-9902311. האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראת הדין הרלוונטית כפי שתהיינה מעת לעת.
מועצה אזורית משגב - דף הבית