מידע אודות ילד ונוער    

תחום ילד ונוער

ילדים ובני נוער הם העתיד שלנו. הדרך בה הם גדלים ומתפתחים מעצבת את אישיותם הבוגרת.
ילדים ובני נוער רבים מצויים במצבי סיכון ומצוקה, כאשר חלק ממצבי הסיכון באים לביטוי בניתוק ממסגרות נורמטיביות. מצבים אלה פוגעים ביכולת הילדים ובני הנוער לממש את זכויותיהם הבסיסיות לביטחון, הגנה וכבוד. מדובר ברצף של מצבי סיכון שונים, הדורשים התאמה של מענים שונים ומגוונים. 
מצבים אלה, נובעים בין השאר, מהתמודדות עם קשיים כלכליים, מחלה או מוות של אחד ההורים, קשיים לימודיים, או שונות חברתית ובאים לביטוי מקשיים בתפקוד ועד לסטייה חברתית.

 

משרד הרווחה, מסייע לילדים ונוער במצבי מצוקה וסיכון אלה:

המצויים בסכנה ישירה ומיידית, החשופים להתעללות או לאלימות הסובלים מהפרעות התנהגות או בעיות נפשיות המצויים במצב של הזנחה מצד האחראים עליהם החיים בנסיבות היכולות לגרום סיכון: משבר גירושין, אבטלה, עליה, מחלות, מוות של אחד ההורים או פגם במסוגלות של האחראי למלא את חובותיו כלפיו. הפוגעים בעצמם או בזולת. אשר עברו על החוק או מצויים בסכנה לעשות כך. 
אגף רווחה וקהילה פועל לאיתור ילדים ובני נוער הנמצאים במצבי סכנה ופועלת עם הגורמים הרלוונטיים בניסיון לקדם את מצבם, כל זאת תוך שיתוף פעולה עם המשפחה.

 

ועדות לתאום ותכנון טיפול

ועדות אלו מתקיימות לאורך השנה ומהוות מסגרת לדיון רב שירותי ורב מקצועי.
הדיון בועדה הנו לצורך אבחון וקבלת החלטות לגבי תוכניות טיפול בילדים הזקוקים להתערבות אינטנסיבית של שירותי הרווחה.
הועדות פועלות בהתאם למדיניות משרד הרווחה התומכת בהשארת הילד בביתו ובמציאת מענים בתוך הקהילה לסייע למשפחה לגדל את ילדיה.

 

עו"ס לחוק הנוער טיפול והשגחה

חובת המדינה לסייע ולהגן על ילדים ובני נוער המצויים בסכנה שנגרמה בין אם על ידי סביבתם, או מי מסביבתם או עקב סיכון עצמי גבוה.
רצוי שכל פעולת סיוע והגנה לילדים ובני נוער בסיכון, תהיינה בשותפות עם המשפחות וילדיהן. עם זאת, יש מצבי סכנה המחייבים התערבות חירום שמטרתה הגנה על הילדים ע"י עובד סוציאלי לחוק הנוער, מתוקף החוק ובתי המשפט.
עו"ס לחוק הנוער, הנו עובד סוציאלי כשיר, אשר החוק הקנה לו סמכויות התערבות. עו"ס חוק הנוער הוא עובד ציבור הממלא תפקיד אשר הוטל עליו על פי דין כדי לשמור על הקטין ולדאוג לשלומו.
עובדים סוציאליים לחוק הנוער במשגב: 

סמאח אבו יונס
עובדת סוציאלית מרחבית וחוק הנוער
04-6031504

רביע שאהין
עובד סוציאלי מרחבי וחוק הנוער
046781434 סאלמה, 04-9904139 משגב

 

חובת דיווח

במקרה של חשד לפגיעה בקטין קיימת, על פי חוק, חובת דיווח לעובד סוציאלי לחוק הנוער או למשטרה:
"היה לאדם יסוד סביר לחשוב כי זה מקרוב, נעברה עבירה בקטין או חסר ישע בידי האחראי עליו, חובה על האדם לדווח על כך בהקדם האפשרי לעובד סוציאלי לחוק הנוער או למשטרה. העובר על הוראה זו, דינו - מאסר שלושה חודשים" (מתוך חוק העונשין, תיקון 26 - 1989).
הפניה לעו"ס חוק הנוער בשעות העבודה המקובלות (א'-ה' 16:00-8:00) לטלפון אגף קהילה ורווחה 04-9902332 או לטלפונים הניידים של העו"ס.
לאחר שעות העבודה, העו"ס לחוק הנוער פועלות על פי כוננות למענה במקרי חירום לפי החלוקה הבאה:
החל מה - 1  בחודש ועד ל 15 בחודש - סמאח אבו-יונס 052-981277
החל מה - 16 בחודש ועד ל 31 בחודש - רביע שאהין 050-4422617

 

עבודה עם בתי ספר:

 על מנת לקדם את הטיפול בילדים, בני הנוער ומשפחותיהם נמצאים העובדים הסוציאליים בקשר שוטף ועקבי עם מערכות החינוך. כל עובד סוציאלי נמצא בקשר עם בית ספר הנמצא באזור אחריותו:

בית ספר מורשת - שירה לפידות

בית ספר יסודי משגב - רוית מלניק

בית ספר הר שכניה - יעל עומר

בית ספר הר גילון - יעל כפיר

בית ספר גליל - נירית אבן שדה

בית ספר על יסודי משגב - פארלי לולקו

בית ספר יסודי סלאמה - ד'אקר סוואעד

בית ספר יסודי כאמנה - סאמח אבו יונס

בית ספר על יסודי סלאמה - רביע שאהין

 

מועדוניות רווחה

בניסיון לתת מענים קהילתיים לצרכים הרבים של ילדים ובני נוער ביישובים הבדואיים, מפעיל האגף מועדוניות לילדים ולבני נוער וכן מועדוניות לילדים בעלי צרכים מיוחדים.

 

מועדוניות לא אינטנסיביות לילד ונוער:

ביישובים ראס אל עין, חוסייניה, כמאנה, דמיידה וערב אלנעים פועלות כיום מועדוניות לילדים בגילאי 6-12  שנה בשעות אחה"צ למשך שלושה ימים בשבוע. המועדונית הנה מסגרת חינוכית קהילתית אשר מטרתה לקדם את מצבו הרגשי, התנהגותי, חינוכי וחברתי של הילד. במסגרת המועדונית מתקיימת פעילות של הדרכה פרטנית וקבוצתית, סיוע בשיעורי בית ופעילות העשרה בתחומים כגון ספורט, משחקים חברתיים, אנגלית, עברית, מחשב, הכרת הטבע ומוסיקה. המועדוניות לרוב עובדות בקבוצות של 15 ילדים, בדרך כלל במתנ"ס, למעט ראס אלעין וערב אלנעים, עם צוות הכולל רכזת מועדונית ועובדת סוציאלית.

 

המועדונית האינטנסיבית בואדי סלאמה:

המועדונית האינטנסיבית הנה מסגרת חינוכית-טיפולית משלימה לאחר שעות הלימודים, לילדים בגילאי 6 עד 12. מטרתה לקדם את מצבו הרגשי, התנהגותי, חינוכי וחברתי של הילד ולשפר את הקשר בין הילד להוריו תוך חיזוק התפקוד ההורי.
המועדונית מציעות מגוון פעילויות חברה והעשרה, ספורט, עזרה בשיעורי בית, טיפוח הרגלי למידה, הרגלי סדר וניקיון והרגלי חיים בסיסיים נוספים. כמו כן מוצע טיפול רגשי במידת הצורך, מתקיים קשר עם הורים וקבוצת הורים בנושאי הורות.
המועדונית פועלת במתנ"ס בואדי סלאמה, בקבוצה של 15  עד 18 ילדים, חמישה ימים בשבוע, בין השעות 13:00 ל- 18:00 עם צוות הכולל אם בית, רכזת ועובדת סוציאלית. הילדים מגיעים למועדונית עם סיום הלימודים שלהם, מקבלים ארוחה חמה ע"י אם הבית ומשתתפים בפעילויות המועדונית שכוללות גם חוגים חיצוניים, כמו, קונדיטוריה, דבקה, תיאטרון בובות ועוד חוגים המותאמים לצורכי הילדים. נוסף לכך, הילדים משתתפים בטיולים במשך השנה ומשתתפים בקייטנת קיץ בסוף שנת הלימודים.

 

בית חם לנערות בכמאנה:

הבית חם הנו מסגרת המאפשרת לנערות לממש את מלוא הפוטנציאל שלהן תוך כדי עיבוד המצוקה וחיזוק הכוחות האישיים שלהן, לתת הזדמנות להתפתחות רגשית, נפשית, חברתית, חינוכית ונורמטיבית בסביבה חמה, תומכת ומאפשרת. לספק מענה בתחום האישי והקבוצתי במישורים: החברתי, הלימודי, החינוכי והרגשי.
צוות הבית מורכב מאם בית, מדריכה ועובדת סוציאלית. הבית משרת כ- 15 נערות מיישוב כמאנה בנות 14-16 שנים, אשר צריכות העצמה, תמיכה וסביבה חמה.
הבית מספק ארוחה חמה, פעילויות מתחומים שונים, כמו תיאטרון,  אומנות, קבוצות טיפול ותמיכה בנושאים שונים מחיי היום יום של הנערות וטיולים.
מימון: משרד הרווחה.