קשישים

(08/04/2016 17:57)
המחלקה לשירותים חברתיים מציעה ליווי ותמיכה לאוכלוסיה המבוגרת ובני משפחותיהם, הן בשעת משבר והן בשגרה.
הליווי כולל מתן מידע, סיוע במיצוי זכויות ותמיכה רגשית לאדם הקשיש ולבני משפחתו.
בנוסף, המחלקה פועלת בתחום הפגת בדידות וחיזוק קשרים חברתיים לקשישים, מפעילה מתנדבים המגיעים לביקורים חברתיים בבתי קשישים ופועלת בשיתוף פעולה עם גופים כמו מחלקת "יעוץ לקשיש" של המוסד לביטוח לאומי ועמותת מרחבים המפעילה מועדון חברתי ומערך חוגים.
קבוצת בני משפחה של חולי אלצהיימר נפגשת בכל יום שני אחרון בחודש במחלקה לשירותים חברתיים. הקבוצה פתוחה למצטרפים חדשים בכל עת.
 

זכאות לחוק סיעוד לאזרח הקשיש

קשיש (גבר מעל גיל 65, אישה מעל גיל 60) אשר מתקשה בתפקוד יום-יומי יכול להנות מסל שירותים המסופק ע"י המוסד לביטוח לאומי. עיקר הסל כולל עזרה ביתית ואישית לקשיש אך יש אפשרות לקבל מוצרי היגיינה (חיתולים, סדיניות למיטה), לחצן מצוקה ועוד.
 

איך פונים

יש לפנות לסניף הקרוב של המוסד לביטוח לאומי (סניף כרמיאל, רח' נשיאי ישראל 11) ולבקש מהשומר טופס לחוק סיעוד. רופא המשפחה חייב למלא חלק בטופס והשאר הפונה ממלא (או בני משפחה) ומחזירים לסניף. אם היו אשפוזים לאחרונה כדאי לצרף את סיכומי האשפוז לבקשה וכל מסמך נוסף המעיד על ירידה בתפקוד.
 

בדיקת התפקוד:

עם קבלת הטופס פקיד ביטוח לאומי שולח לבית הקשיש אח/אחות מטעם משרד הבריאות לבדיקת תפקוד. הקשיש מתבקש לבצע מספר פעולות המעידות על רמת תלותו בזולת ביום-יום (Activities of Daily Living) ההערכה והדו"ח המסכם נשלחים לפקיד הביטוח הלאומי האחראי על הנושא . אם הדו"ח מעיד על צורך בסיוע לביצוע פעולות יום יומיות כגון הכנת כוס תה, רחצה, הלבשה ועוד , הקשיש זכאי לסל שירותים ונוצר קשר עם רכזת חוק סיעוד ברשות המקומית. 
במועצה האזורית משגב, העובדת הסוציאלית מיכל בן נר - מרכזת את נושא חוק הסיעוד, במסגרת המחלקה לשרותים חברתיים .
 

המשך הטיפול:

כאשר מתקבלת במחלקה לשרותים חברתיים פנייה בנושא קשיש סעודי, הזקוק לסיוע בפעולות היום יום, עובד/ת סוציאלי/ת מתוך המחלקה לשרותים חברתיים יוצר קשר עם הקשיש או משפחתו, כולל ביקור בית, ונבנית תכנית טיפול לפי רצונות הקשיש ומשפחתו בהתאם לרמת הזכאות שנקבעה על ידי המוסד לביטוח לאומי . לדוגמא: בזכאות של 100% הקשיש זכאי ל - 9 שעות שבועיות של טיפול, בזכאות של 150% (המקסימום), ל - 14 ש"ש. אפשר גם להמר שעות טיפול לחיתולים או מוצרי היגיינה אחרים.
 

לסיכום - למי מיועד השרות?

 1. כאמור לקשישים הזקוקים לסיוע בפעולות היום יום על פי קריטריונים של המוסד לביטוח לאומי.
 2. לתושבי משגב בגיל השלישי וכן להורים של תושבים , המגיעים לכאן לתקופות מעבר, נוכח החמרה במצב הרפואי וההזדקקות    
     לסיוע המשפחה.
* לגבי מי שאינו תושב, ניתן לסייע במיצוי הזכויות מול המוסד לביטוח לאומי , לסייע בהעברת זכאות מאזור מגורים אחר.
* במצבי מעבר ועד מיצוי הזכויות מול המוסד לביטוח לאומי , ניתן לבחון סיוע זמני באמצעות תקציבי מחלקת הרווחה בהתאם לקריטריונים של משרד הרווחה ואילוצי התקציב.
 כיצד פונים אלינו בנושא חוק הסיעוד?
 נטע רוזנאי טל. במחלקה: 9902332, ישיר: 9902332, נייד: 050-9440911  אי-מייל.
 אנו ממליצים לקשישים ולבני המשפחות להתייעץ ולהתלבט איתנו בכל שלב ובכל סוגייה הקשורה לנושא. בנוסף ניתן לקבל מידע מהאתר של המוסד לביטוח לאומי.
*קבוצת בני משפחה של חולי אלצהיימר בדימנסיה נפגשת בימי ב' האחרון של כל חודש בשעה 19:30 במחלקה לשירותים חברתיים בבניין בריאות. זו קבוצת תמיכה פתוחה לכל מי שמתמודד עם קרוב משפחה חולה (לא חייב להיות תושב משגב).
 
לאתר הקתדרה במשגבלאתר מרכז קהילתי משגבלאתר יישוב לדורותלאתר הנופלים
צרו קשר
ד.נ. משגב 20179000|
דוברות המועצה|
טלפון:04-9902311 מוקד משגב|
פקס:04-9902315|
yifat@misgav.org.il
כל הזכויות שמורות למועצה אזורית משגב, טלפון:04-9902311. האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראת הדין הרלוונטית כפי שתהיינה מעת לעת.
מועצה אזורית משגב - דף הבית