הקומפוסטר מהווה עדיין את התשובה הטובה ביותר לטיפול בחומר האורגני מבחינה סביבתית, חברתית וכלכלית.

לאור זאת, כל משפחה שאין ברשותה קומפוסטר תוכל לקבל קומפוסטר בחינם, חשוב להבהיר כי מדובר רק במשפחות שאין להן קומפוסטר או שהקומפסטר שברשותן ישן ולא ניתן להפעיל אותו.

נציג המועצה יגיע לבית התושב כדי להתאים את הפתרון לכל משפחה.

על מנת להקל על המשפחה ולוודא שהשימוש בקומפוסטר קל ונוח, יגיע עובד מועצה על פי הזמנה  דרך מוקד המועצה, לבדוק את פעילות הקומפוסטר, לטפל בו ולהדריך שוב במידת הצורך.

האפשרות לממן את הקומפוסטר נובעת מהשתתפות משמעותית של המשרד להגנת הסביבה המגיעה לכ- 80% מעלויות כלי האצירה.

לשאלות ומידע נוסף ניתן לפנות למירי - טלפון: 04-9902317 או במייל: miri@misgav.org.il

להזמנת קומפוסטר, טיפול בקומפוסטר קיים או הזמנת תולעים אדומות - יש לפנות למוקד משגב 107 בטלפון 04-99023111 או  בווצאפ - 052-3499073, או באמצעות טופס פניה -  https://www.misgav.org.il/58/

 

קומפוסטר

הדרכה למשתמשי קומפוסטר

הקומפוסטר הינו מיכל פלסטי המוצב בחצר הבית וקולט לתוכו את רוב הפסולת האורגנית של המטבח ושל הגינה. יש להציב את הקומפוסטר במקום מוצל  וכדאי מטעמי נוחות שיהיה קרוב ליציאה מהמטבח/בית.

בהפעלה נכונה תוך השקעה של כדקה וחצי בכל פעם שזורקים אשפה, ניתן לטפח קומפוסטר שאינו מייצר מטרדים מיוחדים וניתן להתרגל אליו די בקלות.

מה שהכי חשוב בעניין הזה הוא שהפרדת הפסולת האורגנית ומניעת הובלתה להטמנה מהווה פעולה מיידית ומשמעותית שיכול אדם בדורנו לעשות כדי להקטין במעט את טביעת הרגל האקולוגית שלו.

אם אתם מעוניינים נוכל גם לשוחח טלפונית, ואף לבוא לביקור בית במידת הצורך.

 

להלן פירוט השיטה להפעלתה הקומפוסטר:

מכניסים לקומפוסטר את כל סוגי המזון בכל שלב הכנה שלהם, וכן כל שאריות המזון, ללא אריזות, ניילון, פלסטיק וכדומה.

במידה ויש חומר מן החי בכמויות גדולות כגון בשר, דגים, גבינות  וכדומה ניתן להוסיף אותו בהדרגה או למצוא פתרון אחר כגון האכלת תרנגולות, כלבים וחתולים. 

 שיטת העבודה מתוכננת כך שתהיה קלה ונוחה: 

  1. הפרדה על השיש במיכל אסתטי, המועצה מספקת גם את הפח לשיש.
  2. הצבת הקומפוסטר מטעמי נוחות רצוי בקרבת המטבח במקום מוצל.
  3. פינוי החומר האורגני פעם ביום עד יומיים לקומפוסטר.
  4. לאחר הנחת שאריות מזון בקומפוסטר יש להוסיף מלוא חופניים  חומר צמחי דק כגון: עלים, עשבים,  רסק גזם, כסחת דשא, נסורת וכדומה (שכבה דקה של כ-2 ס"מ). רצוי לערום את החומר הצמחי ליד הקומפוסטר באופן שוטף במסגרת תחזוקת הגינה.
  5. הרטבה של הערמה להשגת לחות פעם בשבוע בקיץ ופעם בשבועיים עד שלושה בחורף. הלחות חשובה על מנת לאפשר למיקרואורגניזמים להתרבות.

בתוך זמן קצר נפח הפסולת ירד בצורה ניכרת. הקומפוסטר מתמלא פעם בשנה בממוצע למשפחה של 4 נפשות.

 

לעניין הקומפוסט:

משפחה של 4-5 נפשות תקבל פעם בשנה עד שנה וחצי 100 עד 150 ק"ג קומפוסט.

השיטה המומלצת לשימוש הינה: ברגע שהקומפוסטר מלא והנפח לא יורד יותר, מומלץ ליצור קשר עם אגף קיימות וסביבה לבדיקה ועזרה.

לקומפוסטר המלא נוסיף תולעי קומפוסט אותן ניתן לקבל מהמועצה ללא תשלום, נוסיף לו כמות קטנה של מים פעם בשבוע כ-10 ליטר. לאחר 3 חודשים יהיה לנו הומוס משובח לדישון העצים והשיחים בגינה.

שיטה נוספת היא: פירוק הקומפוסטר או שליפתו מהערמה. הפרדת החומר הפעיל עדיין, שבראש הערמה, העברת הקומפוסט המוכן לעצים ולגינה, הצבת הקומפוסטר ומילויו בחומר הפעיל וחוזר חלילה.